وسواس احتکار

 وسواس احتکار

 وسواس احتکار

آیا پدر و مادر شما هم آشغال نگه می‌دارند؟کیسه ؛ کارتن؛ جعبه توی انبار شما زیاد هست؟آیا شما هم زباله نگه می‌دارید؟ ابتدا یک توضیح کوتاه در مورد وسواس میدیم و سپس به  معقوله وسواس احتکار میپردازیم .

اختلال وسواس فکری

 عملی با شیوع ۲ تا ۳ درصد در جمعیت عمومی، اختلال ناتوان کننده ای است که مشخصه اصلی آن تفکر ناخواسته تکراری و مزاحم وآزار دهنده است ،این وسواس های عملی کارهایی وسواس گونه هستند که شخص برای کاهش اضطراب انجام میدهد،در این اختلال کارهای وسواس گونه و اضطراب آور با وسواس های عملی  و کارهای وسواس گونه تکراری و کلیشه ای که تا اندازه ای غیر مادی هستند همراه میشوند که یک مورد از این دسته وسواس ها وسواس احتکار میباشد.

وسواس احتکار باشیوع دو تا ۶ درصد در جمعیت عمومی به ویژه سالمندان اصطلاحیست که برای توضیح رفتارهای افراطی انبار کردن به کار میرود،این اختلال شامل جمع آوری یا ناتوانی در دور انداختن اشیا است به گونه ای که شخص نمیتواند تصور دور انداختن حتی مقداری از اشیا را به ذهن خود راه دهد.

در حال حاظر اختلال وسواس احتکار در ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران دارای وسواس فکری _عملی شایع است و با برخی اختلالات نظیر افسردگی ،اضطراب و اسکیزوفرنی هم بودی دارد.

بیشتر بخوانید:

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی

چگونه وابستگی کودک به گوشی را کم کنیم؟

بیماری وسواس احتکار چیست؟

میل به نگه داشتن چیزها در اعماق روان ما انسان ها مدفون اس، با نگاهی به تاریخ بشر در میابیم که غذا و سایر منابع عموما کمیاب بودند و مغز و مجموعه رفتارهای ما در محیط با امکانات کمیابی شکل گرفته استو بیماری وسواس احتکار انعکاس اضطرابیست که تا حد وسواس و اجبار بالا رفته است.

این اختلال با نام های مختلف دیگری هم شناخته میشود مانند اختلال انباشت انگاری و اختلال ذخیره سازی .

بیماری وسواس احتکار در حقیقت یک نوع مقاومت در مقابل دور انداختن متعلقات فرد است متعلقاتی که شاید در واقعیت هیچ ارزشی نداشته باشند ،اما افراد مبتلا به بیماری وسواس احتکار به دلیل وابستگی احساسی به این اشیا و یا باور به مفید بودن آنها در آینده،میل به نگهداری آن اشیا در آینده دارد.

اکثر احتکار کنندگان منکر مشکل هستند و فرد ممکن است اصرار داشته باشد به اینکه زمانی خواهد رسید که صورت حساب بانکی مربوط به بیست سال پیش نیاز باشد، یا  لباس های قدیمی دوباره به مد روز برگردد.

شما می توانید جهت اطلاع از بیماری بیش فعالی به این صفحه بروید.

تصویر-وسواس-احتکار-9879

علائم بیماری وسواس احتکار

۱ ) مشکل دائمی در دور انداختن یا جدا شدن از اموال، صرفنظر از ارزش واقعی آنها.

۲ ) پریشانی عاطفی ناشی از جدایی از دارایی خود.

۳ ) انباشته کردن اموال تا حدی که باعث شلوغی بیش از حد اطراف فرد شود.

۴ ) رفتار احتکار باعث تداخل در زندگی روزمره از جمله کار و روابط با دوستان و خانواده میشود.

علت بیماری وسواس احتکار

 تروما یا روان زخم در دوران کودکی یکی از علل این نوع وسواس به شمار میرود ،گاهی اوقات بیماران اختلال احتکار به واسطه رخ دادن موضوعی تلخ در گذشته دچار این بیماری میشوند:

۱ )مانند از دست دادن یکباره دارایی ها.

۲ ) دور انداختن وسیله ای ارزشمند به دلیل سهل انگاری،که در نتیجه بعد از رخ دادن چنین اتفاقاتی هر آنچه که در زندگی داشته باشند ،هر چند بی ارزش ،آنهارا جمع آوری خواهند کرد.

لازم به ذکر است که به طور کلی اطرافیان و خانواده فرد باید در صورت مشاهده علائم گفته شده کاملا از نشانه های این اختلال هوشیار باشند و در صورت مشاهده اولین نشانه ها برای درمان به موقع فرد اقدام کنند.

این اختلال ممکن است در تمام طول هر فرد ادامه یابد اما درمان به موقع و صحیح میتواند به بیمار در نظم دهی به زندگیش شود و  به کنترل رفتاری وی کمک کند و باعث کاهش استرس و مهارت های سازمان دهی و قوه تشخیص و تمایز و قدرت تصمیم گیری شود .

استفاده از رفتار درمانی شناختی و  همچنین دارو درمانی در صورت شدت بیماری توصیه میشود.

در پایان

اختلال وسواس احتکار یا ذخیره سازی به طور کلی  به اضطراب های دوران کودکی فرد باز میگردد و یکی از درمان های اولیه و مفید در جهت بهبود این افراد ،پیدا کردن ریشه های اضطراب عمیق آنهاست و رفتاری که ما باید در قبال این افراد نشان دهیم مبتنی بر درک وضعیت و درک تعلق های ایشان به آن اشیا است .

شاید شما بدانید که آن اشیا ارزش چندانی ندارند اماباید حواسمان باشد که برای فرد دچار این اختلال این اشیا همچون عزیزان او مهم و با ارزش هستند.

جهت مشاوره‌ و راهنمایی بیشتر با شماره های زیر۰۲۱۲۶۶۴۵۱۷۳-۰۲۱۲۶۶۴۵۱۶۱و یا شماره

۰۹۰۳۴۲۳۰۷۸۹ تماس بگیرید. مجموعه روان پناه  همراه با دکتر سمانه سلامیان روانشناسی بالینی و دکتر سامان سلامیان روانشناس نوجوان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاه‌ها ۰