والدین الگوی اول نوجوانان

والدین الگوی اول نوجوانان

والدین الگوی اول نوجوانان

والدین چگونه می توانند الگوی رفتاری مناسبی برای فرزندان باشند؟ خیلی از والدین در زمان مراجعه و یا تماس تلفنی با مرکز مشاوره روان پناه در رابطه با اینکه چگونه الگوی خوبی برای فرزندانمان باشیم سوال دارند. در حقیقت می توان گفت والدین الگوی اول نوجوانان هستند. اگر شما هم به دنبال راهکار هایی در رابطه با رفتار و تربیت کودک و نوجوان هستید تا انتهای این متن با ما همراه شوید.

الگوسازی چگونه عمل می کند؟

نحوه رفتار شما به فرزندتان سیگنال هایی می دهد که این رفتاری است که شما آن را تایید می کنید. اگر آنچه کودکان از رفتار شما مشاهده می کنند با آنچه به آنها گفته می شود متفاوت است، احتمالاً فرزند شما گیج و احتمالاً رنجیده خواهد شد. همچنین ممکن است انتظارات و مرزها را محو کند و منجر به درگیری و ناامیدی بین شما و فرزندتان شود.
الگوبرداری تقریباً در رابطه با همه چیز کار می کند، از نحوه برخورد با احساساتی مانند ناامیدی و عصبانیت، نحوه احترام و ارتباط شما با افراد دیگر، واکنش شما به استرس و مقابله با مشکلات. همچنین بر الگوهایی مانند غذا خوردن، ورزش، نحوه مراقبت از خود و حل مسئله تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید:

کاهش استرس کودکان

نکات مهم تربیت کودک

اقدامات لازم برای آنکه والدین الگوی اول نوجوانان باشند!

براي آنکه پسر یا دختر،الگوی خود را والدینش بداند ضروری است که،
پدر و مادر خصوصیت‌هایي بر جسته‌تر كه بيشتر مهم هستند را، دارا باشند.
به صرف داشتن يك خصوصیت مثبت؛ در پدر یا مادر ، الگو برداري انجام نمي شود، بلكه ضروری است تعامل مثبتي با دختر یا پسرمان داشته باشيم؛ تعاملي همراه با احترام ، تعامل كلامي مناسب ، صميميت و صداقت و دوستی.
اگر میان گفتار و رفتار پدر و مادر اختلاف باشد، شانس الگو برداري بچه ها از والدين كاهش مي‌یابد.
از دختر و پسر خود بخواهيد به اصولي پايبند باشند كه خودتان نيز به آن‌ها به طور جدی پایبند هستيد.
افراد موفق ، از شرايط اجتماعي اقتصادي بهتري برخودارند، در اجتماع خود مشهور هستند، يا به دلايل اخلاقي بسيار معتبر هستند بيشتر ميتوانند براي ديگران الگو باشند.

تصویر-والدین-الگوی-اول-نوجوانان-3422
برای مثال اگر تمایل دارید از افراد موفق و شایسته الگو ببرن؛ بهتر است نام آن‌ها را نیاورید. اسم آوردن افراد ديگر براي فرزندتان به عنوان الگو ؛ سبب می‌شود فرزند شما ؛ کمتر شبيه آن فرد بشود. عملکرد و کار آن فرد را بستایید ؛ به طوری که فرزند شما ، متوجه نشود که چه کسی را مثال می‌زنید.
جالب است که بدانید همین صحبت‌ها سنگ بنای ساختن ارزش‌ها و نظام باور فرزند را شکل می‌دهند و سازه‌های فکری و خط فکری او را مشخص می‌کند . مثلا در مدح ارزش کار یک پزشک یا وکیل یا روانشناس و معلم بگویید.

همچنین شما می توانید جهت اطلاع از اینکه چگونه با جوان خود رفتار کنیم؟ به این لینک بروید.پ

فرزندتان را برای پايبند بودن به اصول اخلاقي تشويق كنيد.
فراموش نکنیم؛ داشتن انگيزه و تشویق کردن او؛ ميتواند نقش مهمي در رفتار صحيح فرزندان؛ باشد.
الگوسازی می‌تواند با دوستی کردن فرزند با بچه‌ای که چندسال بزرگتر از اوست و رفتار مورد نظر ما را دارد ؛ باشد.
در سنین نوجوانی و اوایل جوانی ؛ قرار دادن فرزند در یک گروه دوستی خوب ؛ چه در مدرسه ؛ چه در باشگاه ورزشی؛ یا گروه‌های دیگر بسیار مهم و ضروریست. زیرا وی برای ماندن در گروه‌ها خود را همرنگ با سایرین می‌کند . چه بسا جراحان بزرگی که با حضور در گروه‌های دوستی مراحل پیشرفت را گذرانده‌اند در حالیکه در اقوام و خویشاوندان و همسایه‌ها ؛ الگویی چنینی نداشته اند و از هم‌آمیختگی اجتماعی در دبیرستان یا دانشگاه ؛ در مسیر موفقیت قرار گرفته‌اند. نقش مدرسه ؛ آموزشگاه ؛ کلاس هنری یا زبان خارج از مسئله با حضور همسالان دیگر که والدینشان هم‌فکر و هم عقیده با ما هستند!تاثیر شگفت‌انگیزی در مسیر درست قرار گرفتن فرزندان دارد.
در مرکز روانشناسی روانپناه؛ متخصصین با تجربه به صورت تلفنی و آنلاین یا حضوری ؛ با تعیین وقت قبلی و رزرو می‌توانند ، با توجه به شرایط شخصی شما و فرزندتان؛ در الگوسازی و مسیریابی فرزندان به شما کمک کنند.
تلفن تماس :
۰۲۱۲۶۶۴۵۱۶۱
در آخر در مطلب والدین الگوی اول نوجوانان توصیه می‌شود ؛ خودمان طوری زندگي كنيم كه بتوانیم الگوی متاسبی براي فرزندمان باشيم.

دیدگاه‌ها ۰