راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان چیست؟عزت نفس یا اعتماد به نفس اساساً ارزشی است که شخص برای خود قائل است. این به میزان احساس توانایی آنها مربوط می شود. این بر عوامل متعددی استوار است، مانند توانایی‌ها، روابطشان و نحوه درک آن‌ها توسط دنیای اطرافشان. عزت نفس مثبت عامل مهمی در داشتن یک زندگی سالم و موفق است، بنابراین شروع به پرورش آن در کودک خود باشید.

به ویژه، کودکانی که دارای اختلالات یادگیری، مشکلات توجه یا تأخیر در رشد هستند، اغلب در معرض خطر ابتلا به عزت نفس پایین هستند. با ایجاد زمینه ای برای ایجاد اعتماد به نفس سالم، به کودک خود کمک کنید، تا رشد کند. اگر به دنبال راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان خود هستید، در ادامه این متن مرکز مشاوره روان پناه به بررسی این موضوع می پردازد.

شما می توانید جهت اطلاع از اینکه چگونه با جوان خود رفتار کنیم؟  به این صفحه بروید.

چرا عزت نفس مهم است؟

کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند، این اعتماد به نفس را دارند که بهترین تلاش خود را در چیزهای جدید انجام دهند. آنها به کاری که می توانند انجام دهند احساس غرور می کنند. عزت نفس همچنین به کودکان کمک می کند تا با اشتباهات کنار بیایند. آنها احساس می کنند که تشویق می شوند تا دوباره تلاش کنند، حتی اگر در ابتدا شکست بخورند. عزت نفس به بچه ها کمک می کند در مدرسه، خانه و با دوستان بهتر عمل کنند.

تصویر-راه-های-افزایش-اعتماد-به-نفس-در-کودکان-9495

معرفی راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

تلاش های آنها را تحسین کنید

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان این است که تلاش های آن ها را تحسین کنید. تحسین شفاهی به کودک شما کمک می کند تا بداند کار خوبی انجام داده است و حتی او را تشویق می کند که آن را ادامه دهد. اما یک هشدار وجود دارد، حتماً در مواقعی که فرزندتان تلاش کرده و می‌دانید که در مقابل زمانی که کاری را انجام داده است، سخت تلاش کرده، تحسین کنید.

توجه به نقاط قوت از راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

بچه ها وقتی استعدادها و توانایی های طبیعی شان نمایان می شود، احساس خوبی نسبت به خودشان دارند. اگر فرزند شما در کاری مهارت خاصی دارد، به او اجازه دهید تا این علاقه را کشف و توسعه دهد. نواختن ساز،هنر یا ورزش کردن، همه سرگرمی‌های عالی برای دنبال کردن هستند. این به آنها این امکان را می دهد که از آنچه در آنها خوب هستند و آنچه را که ارائه می دهند آگاه باشند.

بیشتر بخوانید:

کاهش استرس کودکان

چگونه با جوانی که توهین می‌کند برخورد کنیم؟

امتحان کردن چیزهای جدید از راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

هنگامی که کودکان چالش های جدید، حتی چالش های بسیار کوچک را قبول می کنند، اعتماد بیشتری به توانایی های خود پیدا می کنند. آیا کار ساده ای وجود دارد که معمولاً برای کودک با نیازهای خاص خود انجام می دهید، مانند تهیه ساندویچ برای ناهار؟ به آنها آموزش دهید که این کار را برای خودشان انجام دهند، سپس هر تلاشی را که انجام می دهندف آن ها را تحسین کنید.

به آنها در ایجاد اهداف معقول کمک کنید

از نکات مهم تربیت کودک و افزایش اعتماد به نفس در آن ها تعیین اهداف معقول است. اهداف راه بسیار خوبی برای اجازه دادن به فرزند شما است زیرا اینگونه احساس می کنند که کنترل دارند. این ایده خوبی است که فرزندتان را به آرامی راهنمایی کنید، اما به او اجازه دهید تصمیم بگیرد که هدفش چیست. مطمئن شوید که این اهداف قابل دستیابی هستند و بر روی یک جدول زمانی مشخص تنظیم کنید تا بهترین شانس را برای رسیدن به آنها را به فرزندتان بدهید.

تصویر-راه-های-افزایش-اعتماد-به-نفس-در-کودکان-9954

از راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان پشتیبانی آن هاست

برای بزرگ کردن یک کودک و کمک به آنها برای افزایش اعتماد به نفس، نیاز است تا ازاعضای خانواده، دوستان و معلمان بخواهید تا از کودک شما تمجید و حمایت شایسته ای کنند. همچنین، به آنها کمک کنید تا با همسالان همسن خود ارتباط برقرار کنند که می توانند فرزند شما را به خاطر ویژگی ها و توانایی های منحصر به فرد خود بپذیرند و قدردانی کنند. داشتن گروهی از افراد برای تشویق آنها برای اعتماد به نفس کودک بسیار مهم است.

عزت نفس حتی برای کودکان بدون نیازهای خاص نیز می تواند مشکل ساز باشد. همانطور که فرزند شما رشد می کند و علایق خود را توسعه می دهد، احتمالاً با موانعی روبرو می شود. با راهنمایی شما، آنها این موانع را شکست خواهند داد و احساس بهتری نسبت به توانایی های خود پیدا می کنند.

به آنها کمک کنید از شکست های خود درس بگیرند

هیچ کس دوست ندارد شکست بخورد، اما این بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است. آنچه مهم است این است که، چگونه با این شکست ها کنار بیایید. شما می توانید با آموزش به فرزندتان کمک کنید تا از اشتباهات خود درس بگیرد و شکست ها را فرصتی برای رشد بداند.

وقتی اشتباهی مرتکب می شوند، به آنها کمک کنید تا بفهمند چه اشتباهی رخ داده و چگونه می توانند از تکرار آن جلوگیری کنند. این باعث افزایش اعتماد به نفس آنها می شود و به آنها کمک می کند تا مهارت های مهم حل مسئله را توسعه دهند.

آنها را به مستقل بودن تشویق کنید

تشویق فرزندتان به مستقل بودن یک راه عالی دیگر برای کمک به او برای ایجاد اعتماد به نفس و از تکنیک های رفتار با کودک است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آنها فرصت دهید تا کمی بال های خود را باز کنند و به طور مستقل، چیزهای جدید را امتحان کنند.

این می تواند شامل اجازه دادن به رفتن مدرسه یا پارک به تنهایی، دادن کارهای مناسب سن آنها در خانه، یا اجازه دادن به آنها برای انتخاب لباس یا مدل مو باشد. همانطور که آنها مستقل تر می شوند، احساس قدرت و اعتماد به نفس خواهند داشت. تمام این مواردی که ذکر شد از راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان است. اگر شما هم برای تربیت کودک خود نیاز به مشاوره دارید همین حالا با مرکز مشاوره آنلاین و تلفنی روانپناه ۰۹۰۳۴۲۳۰۷۸۹تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها ۰