افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

اختلال  افسردگی فصلی یا (Seasonal  Affective  Disorder)SAD در این نوع افسردگي فرد در بیشتر ماه های سال، از حال عادی روانی برخوردار است . با شروع پاییز و در طول زمستان با کاهش طول روز و کم‌شدن مقدار دریافتی نور خورشید، این اختلال با تغییرات روزانه و فصلی ساخت ملاتونین که هورمونی  است که از غده اپیفیز که به آن غده کاجی ، پينه آل یا صنوبری هم گفته می شود.

دلیل زیستی افسردگی فصلی ، زیاد شدن ملاتونین یا هورمون تاریکی است.

تولید ملاتونین در  فصل های سرد سال،  زمستان وپاییز که شب های طولانی تری نسبت به بقیه سال دارند افزایش می یابد.

در اشخاصی که زمینه مبتلا شدن به افسردگی فصلی در زمستان و پاییز را دارند ، افزایش هورمون ملاتونین ماشه چکان  این نوع از  افسردگی است.

دليل دیگر افسردگی فصلی،  دوره‌های سیرکادین خواب است که یک چرخه بیست و چهار ساعته دارد و با تغییرات خلقی در ارتباط است و در فصول سرد دچار تأخیر می شود.
این فرضیه را فرضیه ”  جابه جایی فاز ” می نامند، یعنی ریتم سیرکادین شخص با چرخه روز و شب واقعی یکسان نیست پس بودن در معرض نور زیاد و ملاتونین در هنگام بیداری می تواند  ریتم  سیرکادین فرد را هم‌تراز کند.

عوامل شناختي_رفتاری هم با افسردگی فصلی در رابطه است.
زنان مبتلا به افسردگی فصلی در مقام قیاس با زنان نرمال جامعه‌ در طول سال افکار منفی و ناخوشایند بیشتری دارند و در آزمایشگاه
به نوردرمانی یا فتوتراپی واکنش زیادتری نشان می دهند و نور کم در زنان افسرده فصلی با خلق پایین آنها  رابطه معناداری دارد.

افسردگی فصلی

واضح است که افسردگی فصلی با افزایش عرض جغرافیایی شیوع افسردگی فصلی بیشتر می شود یعنی وقتی از استوا به سمت قطب شمال یا جنوب  حرکت می کنيم وقوع افسردگی فصلی بین مردم بیشتر می شود زیرا نور خورشید در زمستان کمتر از بقیه جاهاست.

مثلا طبق پژوهش های انجام  شده، شیوع  افسردگی فصلی در فلوریدای آمریکا فقط دو درصد است ولی در نیوهمپشایر  نزدیک به ده درصد است (نیوهمپشایر ايالتي در شمال شرقی آمریکا است و از نظر عرض جغرافیایی بالاتر از فلوریدا  می باشد و در شمال آن استان کانادایی کبک است وپیش بینی می شود که در کبک کانادا شیوع افسردگی فصلی بیشتر باشد.

اسم عامیانه این واکنش ” تب کابین ” است.
افسردگی فصلی در فربنکس fairbanks آلاسکا بسیار شایع است زیرا  نه درصد جمعیت همه ملاک های افسردگی فصلی را دارند و نوزده درصد دیگر هم بعضی علائم افسردگی فصلی را دارند.

اگر  علائم افسردگی را در خود احساس می کنید، همین الان با شماره
02126645173
و یا شماره
09034230789

تماس بگیرید.

شیوع  افسردگی فصلی

شیوع  افسردگی فصلی در دختران پس از بلوغ بیشر دیده می شود. قرار گرفتن در معرض نور زیاد ممکن است، تولید ملاتونین را در اشخاص
مبتلا به افسردگی فصلی کم کند‌ به این روش نوردرمانی یا فتوتراپی می گویند که افراد را سر صبح قبل از طلوع آفتاب در معرض نور مصنوعی معادل نور روز قرار می دهند.

بیدار شدن به اندازه دو ساعت در معرض نور دو هزار و پانصد لوکس باید باشد.(  لوکس :  واحد روشنایی در دستگاه بين المللی واحد ها است.)

دلیل  افسردگی اساسی  با الگوی فصلی زیاد شدن ملاتونین می باشد وهدف درمانی کاهش ملاتونین است که با این هدف نوردرمانی انجام می شود اگر نوردرمانی مؤثر باشد. خلق بیمار ظرف چهار تا پنج روز بالا آمده و افسردگی فصلی او ظرف پانزده روز تا حد زیادی بهبود پیدا می کند.

درمان با نور مصنوعی در بیست درصد افراد  ایجاد سردرد ، خستگی چشم‌ و عصبی شدن می شود.

در هر صورت نور درمانی از درمان‌ های مهم افسردگی فصلی است.

درمان شناختی رفتاری دوبار درهفته به مدت  شش هفته با نوردرمانی مقایسه شده است و هر دو درمان تاثیرات مشابهی در افسردگی فصلی پس از سال اول داشتند ، اما در زمستان دوم گروهی که با تکنیک درمانی شناختی رفتاری در مقایسه با گروه نوردرمانی،  نشانه های افسردگی کمتری  داشتند و ماندگاری  درمان شناختی رفتاری برای افسردگی فصلی در مقایسه با نوردرمانی بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

اهمیت و نیاز به مشاوره آنلاین در دنیای امروز

بهترین روانشناس نوجوان در تهران

برای  درمان‌ افسردگی فصلی خود می توانید از روش‌های زیر استفاده کنید :

الف)‌ نوردرمانی با استفاده از نور مصنوعی
ب)‌ تکنیک درماني شناختی رفتاری
ج) استفاده از داروهای ضد افسردگی
د) در معرض قرار گرفتن نور طبیعی خورشید و کنار زدن پرده های محل کار و سکونت
ه) استفاده کافی از ویتامین D
و) ورزش و تحرک رو به پنجره منزل یا باشگاه
ز)‌ سفر کردن به مناطقی با آب و هوای گرم و پرنور

جهت مشاوره‌ و راهنمایی بیشتر با
شماره های زیر
02126645173
و یا شماره

09034230789
زیر تماس بگیرید.🙏

مجموعه روان پناه در خدمت شما عزیزان.

دیدگاه‌ها ۱