اختلال اوتیسم

اختلال اوتیسم

اختلال اوتیسم

اختلال اوتیسم چیست؟ چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟ اوتیسم که اختلال طیف اوتیسم نیز نامیده میشه یک اختلال عصبی تکوینی با وجود مشکلات جدی در تعاملات اجتماعی و ارتباط کلامی و غیرکلامی است و وجود رفتارهای تکراری و علایق محدود در فرد می باشد.

اوتیسم یک بیماری پیچیده است که شامل مشکلات ارتباطی و رفتاری است . اختلال اوتیسم طیف گسترده ای از علائم و مهارت ها را می تواند درگیر کند.

گاهی اوتیسم یک مشکل کوچک یا یک ناتوانی جزئی است که نیاز به مراقبت تمام وقت در یک مرکز خاص دارد .

این افراد در برقراری ارتباط با مشکل مواجه هستند،انها در درک اینکه دیگران چه فکر می کنند و چه اخساسی دارند مشکل دارند این مورد بیان و ابراز احساسات خود را برای آنان دشوار میکند چه از طریق کلمات یا حرکات بدن و چه از طریق استفاده از حالت های چهره و لمس کردن.

این افراد ممکن است در یادگیری مشکل داشته باشند . مهارت های آنها ممکن است نابرابر رشد کنند .

معمولا قبل از ۳سالگی کودک ظاهر می شوند و برخی افراد نیز از بدو تولد علائمی را نشان می دهند.

تصویر-اختلال-اوتیسم-8777

علائم رایج اوتیسم

۱_عدم ارتباط چشمی

۲_طیف محدودی از علایق یا علاقه شدید به نوضوعاتی خاص

۳_انجام کاری بارها و بارها

۴_نگاه نکردن یا گوش ندادن به دیگران

۵_عدم تمایل به در آغوش گرفته شدن یا نوازش شدن

شما می توانید جهت اطلاع از این سوال که برای درمان اختلال خواب به چه پزشکی مراجعه کنیم؟ به این صفحه بروید.

تصویر-اختلال-اوتیسم-8744

علت اوتیسم چیست؟

علت دقیق اوتیسم ناشناخته است، اما شواهد نشان می‌دهند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز آن نقش دارند.

عوامل ژنتیکی

تحقیقات نشان داده‌اند که افراد دارای سابقه خانوادگی اوتیسم، خود در معرض خطر ابتلا به این اختلال هستند. دانشمندان همچنین تعدادی ژن را شناسایی کرده‌اند که با افزایش خطر ابتلا به اوتیسم مرتبط هستند. با این حال، به نظر می‌رسد که هیچ ژنی به تنهایی مسئول ابتلا به اوتیسم نباشد.

عوامل محیطی

عوامل محیطی متعددی نیز ممکن است در بروز اوتیسم نقش داشته باشند. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض برخی عفونت‌ها یا سموم خاص در دوران بارداری یا اوایل دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به این اختلال را افزایش دهد. با این حال، شواهد قطعی در این زمینه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

درمان اختلالات روانشناسی کودک

بهترین روانشناس نوجوان در تهران

برخی از عوامل محیطی که ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهند عبارتند از:

سن بالای مادر در زمان بارداری
دیابت بارداری
قرار گرفتن در معرض برخی داروها در دوران بارداری
زایمان زودرس
کم وزنی هنگام تولد
عفونت‌های خاص در دوران بارداری یا اوایل دوران کودکی
قرار گرفتن در معرض سموم خاص، مانند سرب
مهم است که به خاطر داشته باشید که داشتن یکی از این عوامل خطر به معنای ابتلا به اوتیسم نیست. اکثر کودکانی که در معرض این عوامل قرار می‌گیرند، به اوتیسم مبتلا نمی‌شوند.

اگر به دنبال راه های مدیریت استرس هستید از این صفحه دیدن کنید.

تعامل بین ژن‌ها و محیط

به نظر می‌رسد که اوتیسم ناشی از تعامل بین ژن‌ها و محیط است. به این معنی که برخی افراد ممکن است با استعداد ژنتیکی ابتلا به اوتیسم متولد شوند، اما این اختلال فقط در صورتی بروز می‌کند که آنها در معرض عوامل محیطی خاصی قرار بگیرند.

تحقیقات در مورد علل اوتیسم همچنان ادامه دارد و دانشمندان در حال تلاش برای درک بهتر نقش ژن‌ها و محیط در بروز این اختلال هستند. این امر به توسعه درمان‌های جدید و مؤثرتر برای اوتیسم کمک خواهد کرد.

در حال حاضر، هیچ درمانی برای اوتیسم وجود ندارد. با این حال، روش‌های درمانی متعددی می‌توانند به بهبود علائم و ارتقای کیفیت زندگی افراد مبتلا به این اختلال کمک کنند. این روش‌های درمانی شامل رفتار درمانی، گفتاردرمانی و کاردرمانی است.

اگر نگران ابتلای فرزندتان به اوتیسم هستید، مهم است که با یک مشاور یا متخصص اطفال صحبت کنید. دکتر سلامیان می‌تواند فرزندتان را برای اوتیسم ارزیابی کرده و در صورت نیاز، شما را به خدمات و منابع حمایتی مناسب ارجاع دهند.

انواع طیف اوتیسم شامل

۱_سندرم آسپرگر:این کودکان مشکلی با زبان ندارند و معمولا در آزمون های هوشی امتیازی میانگین متوسط یا بالاتر می گیرند اما دارای مشکلات اجتماعی و دامنه محدودی از علایق هستند .

۲_اختلال اوتیسم:به مشکلات در تعاملات اجتماعی،ارتباطات و بازی در کودکان زیر ۳سال اشاره دارد.

۳_اختلال از هم گسیختگی کودکی:این کودکان حداقل برای ۲سال رشد معمول دارند و سپس بیشتر مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را از دست می دهند .

۴_اختلال آتیپیک:فقط برخی از رفتارهای اوتیسمی را دارد.

اوتیسم در پسران ۴برابر بیشتر از دختران است .

هیچ درمانی برای بهبود اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد اما می تواند آن را کاهش دهند مانند روش گفتار درمانی، بازی درمانی، رژیم درمانی، دارو درمانی و موسیقی درمانی . از هر ۱۰۰تا کودک نزدیک به ۱ کودک مبتلا به اوتیسم است .

جهت مشاوره‌ و راهنمایی بیشتر با شماره های زیر۰۲۱۲۶۶۴۵۱۷۳-۰۲۱۲۶۶۴۵۱۶۱و یا شماره

۰۹۰۳۴۲۳۰۷۸۹ تماس بگیرید. مجموعه روان پناه  همراه با دکتر سمانه سلامیان روانشناسی بالینی و دکتر سامان سلامیان روانشناس نوجوان در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاه‌ها ۰